Obsługa Suzuki Baleno. Jak poradzić sobie na egzaminie na prawo jazdy?

Obsługa Suzuki Baleno - jak poradzić sobie na egzaminie na prawo jazdy?


Plan

1. Wstęp.

2. Chwilowy chaos informacyjny i brak możliwości poznania budowy tego pojazdu 

3. Co musisz wiedzieć by nie nawalić już na wstępie części praktycznej egzaminu państwowego?

4. Specyfika Obsługi Suzuki Baleno

5. Grafiki obrazujące elementy obsługiwane w Suzuki Baleno

6. Film „Obsługa Suzuki Baleno” na Quattro na YouTube.

 

1. Wstęp.

Od października 2016 w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Nowym Sączu po 7 latach pojazd Mitsubishi Colt został zamieniony na Suzuki Baleno. Na tym pojeździe jeszcze przez najbliższe (co najmniej) 4 lata będą odbywały się tam egzaminy na prawo jazdy kategorii B.
 

Jest to pojazd znanej japońskiej marki Suzuki. Mówi się, że jego budowa oparta jest na konstrukcji Suzuki Swift. Ten z kolei uchodzi za naprawdę solidny pojazd, który często wybierany przez ośrodki egzaminacyjne w Polsce. Jedynie nadwozie Suzuki Baleno jest większe i bardziej nowoczesne. Projekt wnętrza pojazdu jest raczej prosty, obsługa intuicyjna, także każdy się w nim odnajdzie bez większego problemu. 

Suzuki Baleno nowym pojazdem egzaminacyjnym w MORD w Nowym Saczu


Dla bardziej zainteresowanych, pod tym linkiem można zobaczyć wyciąg z homologacji Suzuki Baleno, zakupionego przez ośrodek egzaminacyjny, udostępniany na stronie MORD-u w Nowym Sączu.

 

2. Chwilowy chaos informacyjny i brak możliwości poznania budowy tego pojazdu


Po wprowadzeniu pojazdu do egzaminowania kandydaci na kierowców mieli mieć możliwość wyboru pojazdu egzaminacyjnego przez kilka miesięcy. Szybko się jednak okazało, ze wybór ten został im brutalnie odebrany. W efekcie kursanci szkół jazdy, które tego pojazdu nie nabyły (Quattro było przygotowane), mieli spory problem. Zrobiła się wokół tego spora afera. Sprawa po jakimś czasie została naprostowana ale niesmak pozostał.

Obecnie już prawie wszystkie szkoły jazdy w Nowym Sączu posiadają przynajmniej jeden taki pojazd. Jednak ze względu na to, że jest to zupełnie nowy model z roku 2016, nie można go jeszcze nabyć z rynku wtórnego. Koszty pozyskania Suzuki Baleno sięgają 47000zl. Dlatego na ulicach Nowego Sącza wciąż widujemy stare, wydaje się już wysłużone Mitsubishi Colty (my szkolimy na Toyotach Yaris a Colty sukcesywnie wycofujemy). Ceny kursów nauki jazdy nie wzrastają już od lat. Ciekawe jak szkoły jazdy, które nie zwiększają cen kursów poradzą sobie w momencie, gdy już niedługo kursanci zaczną się domagać jazd szkoleniowych na tych kosztownych pojazdach. 

3. Co musisz wiedzieć by nie nawalić już na wstępie części praktycznej egzaminu państwowego?


Podstawowym zadaniem części praktycznej egzaminu państwowego jest przygotowanie do jazdy i sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy.

Na egzaminie musisz udowodnić, że potrafisz sprawdzić 2 wybrane losowo przez system teleinformatyczny elementy z poniżej opisanych. Na wykonanie tego zadania masz nie więcej niż 5 min. Powinieneś co najmniej wskazać gdzie i przy użyciu jakich przyrządów lub wskaźników sprawdza się poziom odpowiednich płynów w pojeździe.

W przypadku dokonywania sprawdzenia świateł zewnętrznych (lista poniżej) możesz poprosić egzaminatora o potwierdzenie ich działania. Ty jednak musisz wiedzieć, które światła włączasz i jak one się nazywają.

Losowy dobór elementów części pierwszej zadania dokonywany jest następująco:

1 element z pomiędzy elementów opisanych poniżej  w punktach 1 i 2 oraz 1 element z pomiędzy elementów z punktu 3.

1. Poziom:

   a) oleju w silniku

   b) płynu chłodzącego

   c) płynu hamulcowego

   d) płynu w spryskiwaczach


2. Działanie sygnału dźwiękowego

3. Działanie świateł:

   f) pozycyjnych/postojowych

   g) mijania

   h) drogowych

   i) hamowania "STOP"

   j) cofania

   k) kierunkowskazów

   l) awaryjnych

   m) przeciwmgłowych tylnych - jeżeli występuje

Przebieg egzaminu państwowego na placu manewrowym został pokazany przez zastępcę dyrektora MORD w Nowym Sączu, Pana Wiesława Kądziołkę. Zobacz film

4. Specyfika Obsługi Suzuki Baleno


Obsługa Suzuki Baleno w zasadzie nie jest niczym skomplikowanym. Na pewno nie jest to również element, który miałby powodować większy stres u kursanta na egzaminie państwowym. Mimo wszystko warto się przez chwilę skoncentrować i nauczyć podstawowych elementów obsługi tego auta.

Elementy, które należy wskazać na egzaminie państwowym mają standardowe ułożenie tzn. Nie odbiegają niczym od aut tej klasy. Poniższe grafiki dokładnie wskazują te elementy. Instruktorzy solidnej szkoły nauki jazdy zadbają, aby te elementy zostały rzetelnie zaprezentowane tak aby nawet największy laik był w sanie to bez problemów zapamiętać. Wszystkich również zachęcamy aby jeszcze przed egzaminem zerknęli sobie na materiały, które dla Was przygotowaliśmy.

Grafiki na stałe będą dostępne tutaj > (zeskroluj na sam dół do sekcji "Pliki do pobrania")


5. Grafiki obrazujące elementy obsługiwane w Suzuki Baleno

Obsługa Suzuki Baleno -wnętrze. Pojazd egzaminacyjny w Nowym Saczu

 

Elementy w kabinie pojazdu nie powinny nikogo zaskoczyć. Warto zwrócić uwagę, że skrzynia jest sześciobiegowa. Nie wszystkie szkoły mogą taką posiadać (zależnie od zakupionego modelu). 

Obsługa Suzuki Baleno - oświetlenie z przodu. Pojazd egzaminacyjny w Nowym Saczu

 

Obsługa Suzuki Baleno - oświetlenie tył. Pojazd egzaminacyjny w Nowym Saczu

 

Elementy zewnętrzne również nie powinny przysporzyć kłopotów. Wszystkie światła można z łatwością rozpoznać.

Obsługa Suzuki Baleno -komora silnika. Pojazd egzaminacyjny w Nowym Saczu

 
Niespodzianek nie powinno być również pod maską. Wskaźnik pomiaru oleju silnikowego oraz korek wlewu tego oleju są wyeksponowane standardowo po lewej stronie. Podobnie jak zbiornik płynu spryskiwaczy. Zbiornik płynu hamulcowego podobnie jak zbiornik wyrównawczy płynu chłodzącego są po prawej stronie w pobliżu widocznego akumulatora.

6. Film „Obsługa Suzuki Baleno” na Quattro na YouTube. 


Ten film po krotce pokazuje obsługę Suzuki Baleno. Już niedługo na naszym kanale Quattro na YouTube pojawi się dedykowany temu tematowi film pokazujący cały przebieg obsługi tego pojazdu, przygotowanie do jazdy oraz wykonanie manewru jazdy po łuku (choć obecny rząd planuje usuniecie tego manewru z zadań egzaminacyjnych).

https://www.youtube.com/watch?v=DyiPdq_fqzE

W związku z tym, ze układ tych elementów jest podobny w wielu pojazdach, wiedzę tą będziecie mogli wykorzystać nie tylko na egzaminie ale również na co dzień w praktycznym użytkowaniu własnego pojazdu. 

 

Autor wpisu i grafiki: Marek Kasprzyk | Właściciel | Quattro | www.quattro.szkola.pl 
Więcej o autorze: link dostepny wkrótce >
Dodaj swój komentarz: poniżej za pośrednictwem Facebooka
Kontakt: blog@quattro.szkola.pl 

Quattro w Social Media:
Facebook  |  Instagram  |  You Tube  |  Snapchat  |  Twitter  |  Google+ Nowy Sacz  |  Google+ Kraków

2017-10-09 14:00:22Quattro Sp. z o.o.

Co warto mieć w bagażniku oprócz tego co trzeba?

18 Marzec 2017

Bagażnik auta to zwykle bardzo pojemne miejsce, które na pierwszy rzut oka w cale może się takie nie wydawać. Najważniejsze, aby niezależnie od tego co przewozimy, robić to bezpiecznie oraz być  przygotowanym na wszystkie… no może na większość sytuacji drogowych i nie tylko. Pomysły tu opisane oparte są na doświadczeniach własnych oraz tych nabytych w trakcie realizacji kursów na prawo jazdy w Krakowie i Nowym Sączu. Pojazdy szkoły jazdy są intensywnie eksploatowane, średnio po 12 godzin dziennie w trybie 6 dni na tydzień, przez większość część roku. Taka intensywność narzuca nam konieczność doskonałego przygotowania, aby kurs nauki jazdy przebiegał komfortowo, bezpiecznie i bez zakłóceń. 

czytaj dalej

Czy kobiety naprawdę nie potrafią prowadzić?

10 Marzec 2017

To, że kobiety nie potrafią prowadzić auta i w ogóle pojazdów mechanicznych dla wielu mężczyzn jest pewne. Pytanie skąd ta pewność? Czy predyspozycje kobiet do prowadzenia samochodu są rzeczywiście słabsze? Czy kobiety w ogóle powinny prowadzić samochód? Która płeć jest bardziej bezpieczna na drodze? Jakie błędy zarzuca się obu płciom? Na co najczęściej narzekają za kierownicą kobiety i mężczyźni? Czym różnią się style prowadzenia pojazdów obu płci? Czy w procesie nauki jazdy można wpłynąć na wyeliminowanie walki płci w tej kwestii? Czy kształtowanie tolerancyjnych postaw jeszcze w szkole jazdy na kursie na prawo jazdy da pożądany efekt? Jak obie płci reagują na pojazdy nauki jazdy w Krakowie i Nowym Sączu w trakcie szkolenia?

czytaj dalej

Jak dobrze wymienić koło ?

28 Luty 2017

Kapeć wcześniej czy później czeka każdego. Lepiej na taką ewentualność być dobrze przygotowanym. Przed podróżą, zwłaszcza dłuższą, trzeba koniecznie upewnić się, że w aucie jest komplet sprzętu do wymiany koła na zapasowe. Oczywiście trzeba pamiętać o utrzymaniu koła zapasowego w dobrym stanie. To może jednak nie wystarczyć. Wcześniej trzeba dowiedzieć się jak to zrobić bezpiecznie. Wymiana koła nie jest wcale niczym skomplikowanym. Nie wymaga również użycia dużej siły. W tym artykule opisuję krok po kroku co trzeba zrobić aby wymiana koła poszła gładko. W pojazdach szkoły jazdy opony często są uszkadzane, dlatego instruktorzy nauki jazdy zawsze wiedzą co robić.

czytaj dalej

Jak dobrać najlepsze opony by nie przepłacić?

16 Luty 2017

Streszczenie: Prawidłowy dobór opon do własnego pojazdu to jedna z najważniejszych rzeczy jakie należy zrobić w ramach utrzymania wysokiego bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Żeby zrobić to dobrze nie warto się spieszyć a zwłaszcza kupować tzw. opon "okazyjnych", które kuszą wspaniałą ceną. Niekoniecznie trzeba też wydawać fortunę. Najpierw warto poznać parametry opon we własnym aucie a także jednostki jakimi się je opisuje np. indeks prędkości. Dobierając opony do pojazdu szkoleniowego nauki jazdy staramy się brać także pod uwagę specyficzny sposób ich użytkowania. Tobie również to polecam. Dopiero jak poukładasz te informacje możesz zabierać się za własne poszukiwania. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to teraz jest najlepszy czas.

czytaj dalej

Czy Quattro spełnia oczekiwania kursantów? Ankieta satysfakcji klienta. Wyniki za rok 2016.

8 Luty 2017

Streszczenie: Wprowadzając nową stronę internetową zdecydowaliśmy się na publikowanie aktualnych wyników ankiet satysfakcji klienta Quattro. Z tego co nam wiadomo jesteśmy pierwszą szkołą jazdy w Polsce, która to robi. Nie boimy się Opinie naszych klientów. Wręcz przeciwnie, prosimy o nią, bo chcemy z niej skorzystać. Robimy to już od lat. Nasza ankieta jest stale rozwijana. Teraz przedstawiamy nie tylko wyniki, ale również to jak jest zbudowana. Narażamy się przez to na ekspozycję tajemnic handlowych naszej firmy. W tym przypadku jednak nie mamy nic przeciwko, gdyż służy to rozwojowi branży szkolenia kierowców. Jeśli inne ośrodki szkolenia kierowców z tego skorzystają i wprowadzą podobną ankietę, to w porządku. Nawet nas to ucieszy. Służy ona klientowi, który powinien mieć ...

czytaj dalej

Jak w zimie dbać o szyby w samochodzie by jeździć bezpiecznie?

24 Styczeń 2017

Streszczenie: Dobry kurs na prawo jazdy obfituje w informacje dotyczące samej nauki jazdy ale również prawidłowego dbania o pojazd o różnych porach roku. To właśnie zimą należy szczególnie dbać o pojazd. Zimą najbardziej uciążliwa jest walka z zamarzniętymi szybami. Instruktorzy nauki jazdy o tej porze roku często na przygotowanie pojazdu muszą poświęcić kilkanaście minut. Kursant tego ciężaru nie odczuwa. Jednak po pozytywnie zaliczonym egzaminie państwowym na prawo jazdy w Krakowie, Nowym Sączu czy innych polskich miastach uzyskuje wymarzone prawo jazdy i wsiada do wlasnego auta. Wraz z tym przywilejem przejmuje rownież finkcję dbania o pojazd. Jak najwygodniej i najskuteczniej zatroszczyć się o szyby swojego auta w zimie dowiesz się z tego artykułu.

czytaj dalej
Podsumowanie roku 2016 w branży nauka jazdy w polskich szkołach.

Podsumowanie 2016 roku. Jak będzie wyglądała ścieżka do prawa jazdy w 2017?

10 Styczeń 2017

W roku 2013 przez wprowadzane ustawy branżę szkolenia kierowców obrócono do góry nogami. Zmiany w prawie są jednak koniecznością. Nie wszystkie nowe pomysły przyjmują się jednak od razu. Weryfikuje je rzeczywistość. Mamy do czynienia z amatorstwem i bałaganem gdy zawodzi przygotowanie merytoryczne oraz jakość wdrażania tak ważnych ustaw. Z tym temat prawa jazdy łączyć się nie może. W grę wchodzi przecież  nasze bezpieczeństwo. Rok 2016 miał być rokiem zmian, podobnie jak rok 2015. Tych jednak się nie doczekaliśmy. Natomiast wokół tematów: prawo jazdy, nauka jazdyegzamin na prawo jazdyszkoła jazdy jest jak zwykle sporo hałasu. I nie ważne czy chodzi o Kraków czy Nowy Sącz

czytaj dalej

Nie taka zima straszna. Dlaczego warto robić kurs na prawo jazdy na śniegu i lodzie?

16 Grudzień 2016

Kursanci boją się zimy, dlatego kurs nauki jazdy odkładają na wiosnę lub spieszą się by jeszcze jesienią zdobyć upragnione prawo jazdy. Dowiedz się dlaczego nauka jazdy w zimie pozwoli ci raz na zawsze pozbyć się lęku przed warunkami drogowymi typowymi dla tej pory roku. Poznaj wszystkie argumenty przemawiające za tym, że egzamin na prawo jazdy łatwiej zdać właśnie w zimie. Zanim podejdziesz do tematu kursu zapoznaj sie z trzema kwestiami: Prawo jazdy Kraków - zbadaj specyfikę ścieżki do uzyskania tego dokumentu w Krakowie i Nowym Sączu | Nauka jazdy Kraków - poczytaj o tym czym różni się nauka jazdy w dużym i małym mieście | Szkoła jazdy Kraków - zbadaj czym mogą różnić się od siebie szkoły jazdy i czy spełniają wszystkie twoje oczekiwania.

czytaj dalej