Co warto mieć w bagażniku oprócz tego co trzeba?Bagażnik auta to zwykle bardzo pojemne miejsce, które na pierwszy rzut oka wcale może się takie nie wydawać. Najważniejsze, aby niezależnie od tego co przewozimy, robić to bezpiecznie oraz być zorganizowanym i przygotowanym na wszystkie… no może na większość sytuacji drogowych i nie tylko. 

Ten krótki i zwięzły artykuł podpowie Ci co powinieneś zrewidować w tylnym schowku swojego poskramiacza szos.

 

Linka holownicza

Linka holownicza do samochodu


Z linką jest zwykle tak, że przez długi czas leży i zalega w bagażniku nieużywana a często również jeszcze w oryginalnym opakowaniu. Jest to jednak produkt, który musimy mieć na wyposażeniu auta nie tylko w sytuacji, gdy nam trzeba pomóc ale również gdy pomocy wymaga ktoś inny. Pamiętaj, że nieużywana linka holownicza parcieje i traci swoją wytrzymałość. Dobrze jest, aby co roku wyciągnąć ją z bagażnika i porządnie rozciągnąć symulując w ten sposób naturalne zachowanie podczas holu. Jeśli masz możliwość sztucznego poholowania drugiego auta – świetnie, zrób tak.

 

Miękka szczotka i skrobaczka do szyb

Ten zestaw jest również bardzo istotny, ale głównie zimą. Nie mniej jednak pamiętaj, aby zawsze był pod ręką. Zimą miej te atrybuty wyposażenia zawsze bliżej drzwi bagażnika, aby można było szybciej do nich dotrzeć. Pamiętaj, że odśnieżanie nie jest dobrą wolą kierowcy tylko obowiązkiem. Nie bierze się to z niczego. Auto, które jest zaśnieżone i bardziej przypomina czołg (mała dziurka na przedniej szybie w śniegu) stanowi ogromne zagrożenie na drodze. Nawet jeśli Ty czujesz się bezpiecznie w takim aucie (czołgu?) to pamiętaj o tym, że podczas jazdy śnieg lubi się sypać na przednie szyby innych kierowców za Tobą.

Nie lekceważ zmrożonych szyb. Szyby nawet lekko przymarznięte wymagają oczyszczenia. Szczególnie tyczy się to szyb przednich. Po co masz wymieniać co chwilę wycieraczki ? Lód jest ostry oraz bardzo szorstki dla miękkiej gumy wycieraczek. Często lubi przymarzać.

Na ten temat szczegółowo pisaliśmy w tym artykule

 

Saperka

Nie, nie… nie chodzi o panią, która zajmuje się rozbrajaniem ładunków wybuchowych… chociaż z drugiej strony mogłoby to być bardzo ciekawe…

Oczywiście, mówimy tutaj o mniejszej wersji łopaty. Twór taki jest bardzo często łamany w kilku miejscach, aby być bardziej kompaktowy. Jeśli jej jeszcze nie posiadacie i rozważacie nabycie to nie kupujcie bardzo tanich wersji. Wybierzcie gdzieś ze środka w granicach rozsądku. Z tych tanich nie będziecie mieli pożytku bo mogą się połamać przy mocniejszym zagłębieniu w podłoże a co pewniejsze mogą się zgiąć w taki sposób, że nie będzie możliwości ich wyprostowania.

Często przydaje się w momencie gdy ugrzęźniemy na miękkim terenie lub zasypał nas śnieg i trzeba utorować sobie drogę przejazdu.

 

Kable rozruchowe

 Kable rozruchowe do samochodu


Zweryfikuj najpierw jakim autem jeździsz. Czy po podniesieniu maski możesz bez utraty gwarancji wpiąć się pod akumulator ? Czy masz dostęp do akumulatora ? Czy w ogóle możesz podnieść maskę ?

Pytania mogą wydać się śmieszne, ale biorąc pod uwagę, że producenci aut wymyślają coraz to bardziej oryginalne pomysły i rozwiązania te wydają się mieć sens. Swoją drogą to szkoda, że nie wymyślą takich aut, które się nie psują.

Kable przydadzą Ci się jeszcze przed rozpoczęciem jazdy wtedy kiedy samochód nie odpowiada na ruch kluczyka lub jego odpowiedź bardziej przypomina zawodzenie rannego łosia w środku lasu to wiedz, że… możesz ich potrzebować.

Procedura jest bardzo prosta pod warunkiem, że uda Ci się podłączyć z drugiej strony auto zbliżonej masie całkowitej i mocy silnika. Pamiętaj tylko o tym, aby podłączyć „plusy” (te czerwone) do „plusów” a „minusy” (te niebieskie) do minusów.

 

Płyn do spryskiwaczy

Tutaj chyba nie muszę dodawać jak bardzo jest przydatny. Proponuję jednak zawsze mieć dodatkowy zapas. Choćby litr lub pół litra. Wystarczy, aby dojechać do stacji benzynowej i zakupić nowy - większy. Szczegóły na ten temat opisywaliśmy w innym artykule na naszym blogu 

 

Wazelina techniczna

Bardzo przydatny specyfik. Zajmuje również bardzo mało miejsca, ale jest nieoceniona w zimie kiedy nie chcemy, aby nasze drzwi przymarzały a klamki zostawały w rękach. Smarujemy cienką warstwą uszczelki drzwi (chodzi o tę gumę, która styka się z nadwoziem). Po takim zabiegu nie ma szans, aby cokolwiek nam przymarzło.

 

Gąbka, ręczniki papierowe, szmatka

Gdy po zmianie koła zapasowego w mokry dzień chcemy wsiąść do auta, ale orientujemy się, że nasze ręce aż do łokci są ubrudzone wymienione atrybuty bardzo się przydadzą. Nie zaszkodzi mieć również trochę wody. Niekoniecznie musi być w bagażniku.

 

Zapasowe bezpieczniki i żarówki

Zawsze miej po jednej w zapasie. Nie zajmują dużo miejsca a zaoszczędzą Ci nerwów podczas kontroli drogowej nie wspominając już o bezpieczeństwie Twoim i innych uczestników ruchu drogowego.

 

To w sumie tyle. Proponuję wszystkie te elementy przechowywać w miękkiej torbie. Nie musi być duża ani zamykana. Miękka po to, aby łatwo poddawała się i dała formować gdy mamy więcej rzeczy w bagażniku.

 


Autor wpisu: Mateusz Manaj | Właściciel firmy Codeisland | Pasjonat informatyki i motoryzacji
Grafika: Marek Kasprzyk | Właściciel | Quattro | www.quattro.szkola.pl 
Więcej o autorze: Profil na Facebooku
Dodaj swój komentarz: poniżej za pośrednictwem Facebooka
Kontakt: blog@quattro.szkola.pl 

Quattro w Social Media:
Facebook  |  Instagram  |  You Tube  |  Snapchat  |  Twitter  |  Google+ Nowy Sacz  |  Google+ Kraków

2017-06-29 13:50:02Quattro Sp. z o.o.

Czy kobiety naprawdę nie potrafią prowadzić?

10 Marzec 2017

To, że kobiety nie potrafią prowadzić auta i w ogóle pojazdów mechanicznych dla wielu mężczyzn jest pewne. Pytanie skąd ta pewność? Czy predyspozycje kobiet do prowadzenia samochodu są rzeczywiście słabsze? Czy kobiety w ogóle powinny prowadzić samochód? Która płeć jest bardziej bezpieczna na drodze? Jakie błędy zarzuca się obu płciom? Na co najczęściej narzekają za kierownicą kobiety i mężczyźni? Czym różnią się style prowadzenia pojazdów obu płci? Czy w procesie nauki jazdy można wpłynąć na wyeliminowanie walki płci w tej kwestii? Czy kształtowanie tolerancyjnych postaw jeszcze w szkole jazdy na kursie na prawo jazdy da pożądany efekt? Jak obie płci reagują na pojazdy nauki jazdy w Krakowie i Nowym Sączu w trakcie szkolenia?

czytaj dalej

Jak dobrze wymienić koło ?

28 Luty 2017

Kapeć wcześniej czy później czeka każdego. Lepiej na taką ewentualność być dobrze przygotowanym. Przed podróżą, zwłaszcza dłuższą, trzeba koniecznie upewnić się, że w aucie jest komplet sprzętu do wymiany koła na zapasowe. Oczywiście trzeba pamiętać o utrzymaniu koła zapasowego w dobrym stanie. To może jednak nie wystarczyć. Wcześniej trzeba dowiedzieć się jak to zrobić bezpiecznie. Wymiana koła nie jest wcale niczym skomplikowanym. Nie wymaga również użycia dużej siły. W tym artykule opisuję krok po kroku co trzeba zrobić aby wymiana koła poszła gładko. W pojazdach szkoły jazdy opony często są uszkadzane, dlatego instruktorzy nauki jazdy zawsze wiedzą co robić.

czytaj dalej

Jak dobrać najlepsze opony by nie przepłacić?

16 Luty 2017

Streszczenie: Prawidłowy dobór opon do własnego pojazdu to jedna z najważniejszych rzeczy jakie należy zrobić w ramach utrzymania wysokiego bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Żeby zrobić to dobrze nie warto się spieszyć a zwłaszcza kupować tzw. opon "okazyjnych", które kuszą wspaniałą ceną. Niekoniecznie trzeba też wydawać fortunę. Najpierw warto poznać parametry opon we własnym aucie a także jednostki jakimi się je opisuje np. indeks prędkości. Dobierając opony do pojazdu szkoleniowego nauki jazdy staramy się brać także pod uwagę specyficzny sposób ich użytkowania. Tobie również to polecam. Dopiero jak poukładasz te informacje możesz zabierać się za własne poszukiwania. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to teraz jest najlepszy czas.

czytaj dalej

Czy Quattro spełnia oczekiwania kursantów? Ankieta satysfakcji klienta. Wyniki za rok 2016.

8 Luty 2017

Streszczenie: Wprowadzając nową stronę internetową zdecydowaliśmy się na publikowanie aktualnych wyników ankiet satysfakcji klienta Quattro. Z tego co nam wiadomo jesteśmy pierwszą szkołą jazdy w Polsce, która to robi. Nie boimy się Opinie naszych klientów. Wręcz przeciwnie, prosimy o nią, bo chcemy z niej skorzystać. Robimy to już od lat. Nasza ankieta jest stale rozwijana. Teraz przedstawiamy nie tylko wyniki, ale również to jak jest zbudowana. Narażamy się przez to na ekspozycję tajemnic handlowych naszej firmy. W tym przypadku jednak nie mamy nic przeciwko, gdyż służy to rozwojowi branży szkolenia kierowców. Jeśli inne ośrodki szkolenia kierowców z tego skorzystają i wprowadzą podobną ankietę, to w porządku. Nawet nas to ucieszy. Służy ona klientowi, który powinien mieć ...

czytaj dalej

Jak w zimie dbać o szyby w samochodzie by jeździć bezpiecznie?

24 Styczeń 2017

Streszczenie: Dobry kurs na prawo jazdy obfituje w informacje dotyczące samej nauki jazdy ale również prawidłowego dbania o pojazd o różnych porach roku. To właśnie zimą należy szczególnie dbać o pojazd. Zimą najbardziej uciążliwa jest walka z zamarzniętymi szybami. Instruktorzy nauki jazdy o tej porze roku często na przygotowanie pojazdu muszą poświęcić kilkanaście minut. Kursant tego ciężaru nie odczuwa. Jednak po pozytywnie zaliczonym egzaminie państwowym na prawo jazdy w Krakowie, Nowym Sączu czy innych polskich miastach uzyskuje wymarzone prawo jazdy i wsiada do wlasnego auta. Wraz z tym przywilejem przejmuje rownież finkcję dbania o pojazd. Jak najwygodniej i najskuteczniej zatroszczyć się o szyby swojego auta w zimie dowiesz się z tego artykułu.

czytaj dalej
Podsumowanie roku 2016 w branży nauka jazdy w polskich szkołach.

Podsumowanie 2016 roku. Jak będzie wyglądała ścieżka do prawa jazdy w 2017?

10 Styczeń 2017

W roku 2013 przez wprowadzane ustawy branżę szkolenia kierowców obrócono do góry nogami. Zmiany w prawie są jednak koniecznością. Nie wszystkie nowe pomysły przyjmują się jednak od razu. Weryfikuje je rzeczywistość. Mamy do czynienia z amatorstwem i bałaganem gdy zawodzi przygotowanie merytoryczne oraz jakość wdrażania tak ważnych ustaw. Z tym temat prawa jazdy łączyć się nie może. W grę wchodzi przecież  nasze bezpieczeństwo. Rok 2016 miał być rokiem zmian, podobnie jak rok 2015. Tych jednak się nie doczekaliśmy. Natomiast wokół tematów: prawo jazdy, nauka jazdyegzamin na prawo jazdyszkoła jazdy jest jak zwykle sporo hałasu. I nie ważne czy chodzi o Kraków czy Nowy Sącz

czytaj dalej

Nie taka zima straszna. Dlaczego warto robić kurs na prawo jazdy na śniegu i lodzie?

16 Grudzień 2016

Kursanci boją się zimy, dlatego kurs nauki jazdy odkładają na wiosnę lub spieszą się by jeszcze jesienią zdobyć upragnione prawo jazdy. Dowiedz się dlaczego nauka jazdy w zimie pozwoli ci raz na zawsze pozbyć się lęku przed warunkami drogowymi typowymi dla tej pory roku. Poznaj wszystkie argumenty przemawiające za tym, że egzamin na prawo jazdy łatwiej zdać właśnie w zimie. Zanim podejdziesz do tematu kursu zapoznaj sie z trzema kwestiami: Prawo jazdy Kraków - zbadaj specyfikę ścieżki do uzyskania tego dokumentu w Krakowie i Nowym Sączu | Nauka jazdy Kraków - poczytaj o tym czym różni się nauka jazdy w dużym i małym mieście | Szkoła jazdy Kraków - zbadaj czym mogą różnić się od siebie szkoły jazdy i czy spełniają wszystkie twoje oczekiwania.

czytaj dalej